Achievements
Total Achievements : 72
Pages


Event: Student Awardees and Awards for SOF Olympiads 2018 (Level I & Level II)
Event Venue : St. Luke’s Sr. Sec. School, Solan
Event Date : 1st Jul, 2019
Description :

SOF National Cyber Olympiad

Ashwin Raj  - V A                Zonal Rank - 11        Awarded with Certificate of Zonal Excellence

 

SOF National Science Olympiad

Arshedeep Sekhon – II B    Zonal Rank – 1         Awarded with A Cheque of Rs 5000/- + Zonal

Gold Medal + Certificate of Zonal Excellence  

Ashwin Raj – V A                Zonal Rank – 5         Awarded with Certificate of Zonal Excellence

Satyam Aggarwal – VII C    Zonal Rank – 6         Awarded with Certificate of Zonal Excellence

Sneha Verma – IX A            Zonal Rank  - 24       Awarded with Certificate of Zonal Excellence

Pranjali Paul – X B               Zonal Rank  - 24       Awarded with Certificate of Zonal Excellence

 

SOF International Maths Olympiad

Ashwin Raj – V A                Zonal Rank – 3         Awarded with a Cheque of Rs 1000/- + Zonal

Bronze Medal +Certificate of Zonal Excellence

Vaibhav Shukla – VI C        Zonal Rank – 7         Awarded with a Gift Voucher worth Rs 1000/-

+ Certificate of Zonal Excellence

Satyam Aggarwal – VII C    Zonal Rank – 7         Awarded with a Gift Voucher worth Rs 1000/-

                                                                                    + Certificate of Zonal Excellence

Nandini Puri – VIII C           Zonal Rank – 5         Awarded with a Gift Voucher worth Rs 1000/-

                                                                                    + Certificate of Zonal Excellence

 

SOF International General Knowledge Olympiad

Aarav Batra – II C                Zonal Rank – 8         Awarded with a Gift Voucher worth Rs 1000/-

                                                                                    + Certificate of Zonal Excellence

Amish Sharma  - X B           Zonal Rank – 18       Awarded with a Certificate of Zonal Excellence

 

SOF International Company Secretaries Olympiad

Bhavya Sood (girl) – XI C  Zonal Rank – 25       Awarded with a Certificate of Zonal Excellence

Janvi Thakur – XI C             Zonal Rank – 23       Awarded with a Certificate of Zonal Excellence

Sanjali Kathuria – XI C       Zonal Rank – 13       Awarded with a Certificate of Zonal Excellence

Bhavya Sood – XI C Zonal Rank – 3         Awarded with Bluetooth Speakers + Zonal

                                                                                    Bronze Medal + Certificate of Zonal Excellence

 

 Congratulations! To all the awardees

Event: Appreciation Award by Lovely Professional University, Jalandhar
Event Venue : Lovely Professional University, Jalandhar
Event Date : 25th May, 2019
Description :

Mr Chandreshwar Sharma was awarded with ‘Certificate of Appreciation’ by Dr Rishikesh Senapati, Director NCERT, for his remarkable contribution in transforming lives of students and being recognised in Transforming Education Awards 2018- 19.

Mr Chandreshwar Sharma along with a team of four students from Class X – Pranjali Paul, Saksham Thakur, Alina Kaushal and Kajal Chaudhary prepared an app on You Tube. A Survey was conducted by LPU and they were judged on the criteria of creating a plan and environment to be focussed. The team was awarded with appreciation certificates.

Our Principal Sr Isabella Agnes was also awarded with the Certificate of Appreciation for notable performance and contribution of their teacher(s) and student(s) in Transforming Education Awards 2018 - 19.

There were total 7 Lakh Students from 26 states and 03 Union Territories. 

Heartiest congratulations! Keep up your efforts and spirits high.

 

Event: Literary Events for class XII
Event Venue : St. Luke’s Sr. Sec. School, Solan
Event Date : 8th May, 2019
Description :

 On 8th May 2019 , a series of literary events ( Extempore, poetry, Group Discussion) for class XII were organised by Ms Ritu Dutta and Ms Archana Sharma  in the School Hall.

Judges were:    Mr Anuj Bakshi & Mr Kuldeep Gautam

Results:

Group Discussion:

Group I:

1st Position          :               Kritika Sharma (XII B)

2nd Position         :               Nandini Sharma (XII B) , Tisha Sharma (XII B)

3rd Position         :               Bhavya Sood(girl) (XII C)

Group II:

1st Position          :               Bhavya Sood (Boy) (XII C)

2nd Position         :               Sanidhya Sharma  (XII B)

Poetry:

1st Position          :               Nandini Sharma – XII B(English) , Sanidhya Sharma – XII B (Hindi)

2nd Position         :               Ishani Thakur – XII B (English),  Prachee Prashar- XII A (English)

3rd Position         :               Rijul Aggarwal- XII C(Hindi), Mahi Dewan – XII C (Hindi)

Extempore:

1st Position          :               Sanidhya Sharma – XII B

2nd Position         :               Bhavya Sood  - XII C (Boy)

3rd Position         :               Bhavya Sood - XII C (Girl)

 

Event: CBSE +2 Result
Event Venue : St. Luke's Sr. Sec. School Solan
Event Date : 2nd May, 2019
Description :

Parth Saini XII-B

CBSE XII All India Rank 3
Congratulations!!!
 
Dear Parth Saini, 
 
We are Proud of your outstanding achievement and hard work to secure All India Rank 3 and to bring this Laurel and immense joy to St. Luke's School.
Event: Himalayan Inter School Numero Yono Quiz 2019
Event Venue : Gaiety Theatre, Shimla
Event Date : 27th Apr, 2019
Description :

The SBI,Shimla organied an ‘Inter School Numero Yono Quiz 2019’ at the Gaiety Theatre, Shimla. A total of 53 teams from different school participated. Our team also participated with full enthusiasm and was able to reach the second level.

The participants were: 

Prisha Sood                X C

Bhavya Sood (girl)    XII C

 

Event: Eco Club Capacity building program at Bahra University 26 April 2019
Event Venue : Bahra University , Simla Hills
Event Date : 26th Apr, 2019
Description :

A group of 4 students of class IX  attended the Capacity building workshop  on Eco Club and Global Warming at Bahra University , Simla Hills.

Students from 30 school participated in the same. The resource persons Ms Aakriti and Dr. S. K. Sharma discussed about the eco club and global warming. They also discussed the effects of Green House Gases and Global warming.

The students were:

Adhivar Singh Kanwar

Harshit Jain

Anupama Negi

Shivakankshi Ahuja

 

The students were accompanied by Mr Raj Kishore Bhatt.

 

Event: Result of SOF National Cyber Olympiad 2018
Event Venue : St. Luke’s Sr. Sec. School, Solan
Event Date : 20th Apr, 2019
Description :

Total No. of Participants from class I to X was 17.

1. Ashwin Raj of class V-A(now in VI-A) received

-Certificate of Zonal Excellence

-Medal and a certificate of distinction

School Rank-1 and Zonal Rank-11

2. Nitin Shandil of class II-B(now in III-B) received

-Gold medal and a certificate

School rank-1

Rest all received participation certificates

Teacher Incharge: Ms. Monica Sharma

                              Ms. Poonam Sharma

 

Event: Literary Event ‘Smaran’
Event Venue : Shoolini University
Event Date : 30th Mar, 2019
Description :

On 30thMarch’19, A group of 32 students and on 31st March’19 a group of 30 students from classes IX,X, & XII from our school participated in the Literary Event ‘Smaran’ part of ‘Moksh-2019’. The various events were:

Indian Youth Parliament: Yuvraj Singh Thakur(XIIC) scored 1st position and Bhavya Sood(XIIC) scored 2nd position.

Story Telling:  Shreya Bhardwaj – 1st Position

Extempore:    Bhavya Sood(XIIC)  1st Position

Declamation: Bhavya Sood(XIIC) 1st Position

Group Discussion:   Shikhar Mehta(XIIA) 1st Position  Bhavya Sood(XIIC) 2nd Position

 

The winners were awarded with trophies and certificates, congratulation! To all the winners!

 

Event: Result of SOF International Mathematics Olympiad 2018(Level –I)
Event Venue : St. Luke’s
Event Date : 18th Dec, 2018
Description :

Event : Result of SOF International Mathematics Olympiad 2018(Level –I)

Date: 18 December, 2018

Description:

Total number of participants from classes I – X was 176

Zonal Top 25 Medal Winners:

Ashwin Raj (VA)  Zonal Rank – 6 and School Rank – 1

Vaibhav Shukla (VI C) Zonal Rank – 9 and School Rank – 1

Satyam Aggarwal (VII C ) Zonal Rank – 3 and School Rank – 1

Nandini Puri (VIII C)  Zonal Rank – 3 and School Rank – 1

These students were awarded with a Medal of Distinction and a Distinction Certificate.

All these students along with Devisha Mehandiratta (IV C) qualified for level II.

School Topper Gold Medal Winners:

Tavleen Kaur (I B)

Aarav Batra (II C)

Daksh Mehta (III B)

Devisha mahndiratta (IV C)

Nehal Gupta (V B)

Anmol Sharma (VI B)

Gaven Sharma (VII C)

Mehak Khandelwal (VIII  B)

Sneha Verma (IX A)

Amitesh Gupta (X B)

School Topper Silver Medal Winners:

Aradhya Sharma (I A)

Arshdeep Sekhon (II B)

Kavish Maini (III B)

Aarna Malhotra (IV B)

Rudransh Sharma (V C)

Saanvi Aggarwal (VI B)

School Topper Bronze  Medal Winners:

Manvi Thakur (I A)

Divyam Garg (II A)

Gauransh Sahni (III A)

Naman Khanna (IV C)

Ayush Sharma ((V B)

Tanmaya Sahni (VI A)

Rest all the participants received participation Certificates.

**Students please note that the classes I have mentioned are of the session 2018 – 19.

Teacher Incharges:  Ms Shivani Sood and Ms Asha Sharma.

 

Event: Result of SOF International Company Secretaries Olympiad 2018
Event Venue : St. Luke’s Sr. Sec. School, Solan
Event Date : 18th Dec, 2018
Description :
Total number of participants from classes XI – XII  was 9 
Zonal Top 25 Medal Winners:
1. Bhavya Sood (Boy) (XI C)  Zonal Rank – 3 and School Rank – 1
2. Sanjali Kathuria (XI C) Zonal Rank – 13 and School Rank – 1
3. Janvi Thakur (XI C ) Zonal Rank – 23 and School Rank – 1
4. Bhavya Sood (Girl) (XI C)  Zonal Rank – 25 and School Rank – 1
 
These students were awarded with a Medal of Distinction and a Distinction Certificate. 
School Topper Gold Medal Winners:
1. Mallika Karol (XI C) 
Rest all the participants received participation Certificates.
**Students please note that the classes I have mentioned are of the session 2018 – 19.
Teacher Incharges:  Ms Monica Gosain
 
The Principal Sr Isabella Agnes and Ms Monica Sharma have been awarded with a certificate of Excellent Coordination and Management Effort demonstrated in STEP and Live Olympiad 2018-19 project.

Mr Chandreshwar Sharma has been awarded with Consistent Contributor Award for perpetual, rigorous engagement and consistent performance in past seasons of International live Olympiad Mathematics/Science Competitions

Event: Space Olympiad (Result level II)
Event Venue : St. Luke’s
Event Date : 16th Dec, 2018
Description :

The result of ‘Space Olympiad 2018’ Level-2 conducted on Sunday (16/12/2018) was declared on March 1, 2019. The school was felicitated with the ‘Certificate of Participation’ Also the Principal Sr. Isabella Agnes was awarded with the ‘Certificate of Excellence’ for the outstanding guidance to the students in level I and level II of Space Olympiad 2018.

Mr. Chandreshwar Kumar Sharma was also awarded with the ‘Certificate of Appreciation’ in recognition of meticulously coordinating Space Olympiad 2018.

A total of 50 students participated in level II and have been awarded with certificates of ‘Outstanding performance’.

Ashwin Raj(V-A) and Sneha Verma(IX-A) will be awarded certification at NSC, New Delhi.

                                Ashwin Raj                          Sneha Verma

School Rank               1                                                  2

District Rank              3                                                  7

State Rank                 76                                               92

Congratulations! To all the gems for bringing laurels to the school.

Event: The Hindu Step Live Olympiad 2018 (Tab Test) – Level II
Event Venue : St. Luke’s Sr. Sec. School, Solan
Event Date : 15th Dec, 2018
Description :

 

Total No. of student participants from class III – X: 216

 

English :

Regional Winner: 1 student was awarded with a tablet + Rs 2000 Amazon Voucher + Young World Membership + Certificate

Regional Second Runner Up: 1 student received Rs 1000 Amazon Voucher + Certificate

Gold Medalists (School Toppers): 4

                          

Maths :

Regional Topper: 1 student received Gold Medal & Tablet

Regional Top Rated Performer: 1 student received Gold Medal & Cash Voucher

Gold Medalists (School Toppers): 7

Silver Medalists (Class Toppers): 3

 

Science:

Gold Medalists (School Toppers): 9

Silver Medalists (Class Toppers): 1

 

Subject

Grade

Student_Name

Login

Awards Category

Award

English

Grade-03

Rashit Rai

1670011102

School Topper

Gold Medal

 

Grade-04

Rehan Thakur

1670011149

School Topper

Gold Medal

 

Grade-05

Rudransh Sharma

1670011208

School Topper

Gold Medal

 

Grade-06

Bhavya Sharma

1670011236

School Topper

Gold Medal

 

 

 

 

 

 

 

Grade-08

Nandini Puri

1670011288

Regional Winner

World Membership + Certificate

 

Grade-10

Amish Sharma

1670011311

Regional 2nd Runner Up

 

Maths

Grade-03

HANSIKA GARG

1670011110

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-04

Aaditya Verma

1670011137

School Topper

Gold Medalist

 

 

Kushagar Sharma

1670011138

School Topper

Gold Medalist

 

 

NAMAN PANDIT

1670011152

Class Topper

Silver Medalist

 

Grade-05

Ashwin Raj

1670011178

Regional Topper

Gold Medal and Tablet

 

 

Rudransh Sharma

1670011208

Class Topper

Silver Medalist

 

Grade-06

Anmol Sharma

1670011234

School Topper

Gold Medalist

 

 

Vaibhav Shukla

1670011243

Class Topper

Silver Medalist

 

Grade-07

Satyam Aggarwal

1670011268

Region’s Top-Rated Performer

Gold Medal 

 

Grade-08

Nandini Puri

1670011288

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-09

Ayush Raina

1670011304

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-10

Pranjali Paul

1670011314

School Topper

Gold Medalist

Science

Grade-03

Tanushi Talwar

1670011120

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-04

NAMAN PANDIT

1670011152

School Topper

Gold Medalist

 

 

Sneh Ashish

1670011168

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-05

Ashwin Raj

1670011178

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-06

Nitish Sehgal

1670011238

School Topper

Gold Medalist

 

 

Vaibhav Shukla

1670011243

Class Topper

Silver Medalist

 

Grade-07

Satyam Aggarwal

1670011268

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-08

Athanth Bhardwaj

1670011282

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-09

Sujal Thakur

1670011306

School Topper

Gold Medalist

 

Grade-10

Pranjali Paul

1670011314

School Topper

Gold Medalist

 

Pages
Total Achievements : 72